obor Matematická biologie

Lucie Brožová

Odkud pocházím: Štoky (u Havl. Brodu)

Matematickou biologii studuji od: 2009

Téma mé práce: Na základě genetických dat (hladiny exprese na úrovni mRNA a počtu kopií genů na úrovni DNA) hledám rizikové faktory, které souvisí s odpovědí na léčbu u pacientů s mnohočetným myelomem.

Proč jsem šla studovat matematickou biologii: Biologie mě zajímala a s matematikou jsem neměla problém. Původně jsem chtěla pracovat ve zdravotnictví, což jsem ale sama ze strachu z krve vzdala. Teď zjišťuji, že vlastně ve zdravotnictví pracuji, jen nemám pacienty na stole, ale v počítači:-).

Co bych vzkázala zájemcům o studium: Určitě se nebojte toho, že nemáte zkušenosti s  prací na počítači. Všechno se během studia naučíte. Motivací by mohlo být, že v každém ročníku bývá max 20 studentů, což je velmi příjemné, protože v tak malé skupince si brzo najdete kamarády, s kterými jistě lépe zvládnete, troufám si tvrdit, první dva nejnáročnější roky studia. Vyplatí se ale vydržet do třetího ročníku, kde se po výběru bakalářské práce již budete moci zabývat primárně tím, co vás nejvíc baví a zajímá. Obecně určitě cílem vysoké školy je studenty toho hodně naučit. Podle mého je ale nejtěžší úkol naučit se učit. Ve chvíli, kdy toto zvládnete, bude pro vás vysoká škola hračkou, a ve chvíli, kdy vás to ještě začne bavit, jste ti správní studenti tohoto oboru, protože s pokroky v technologiích, s vývojem nových statistických metod se stále musíme učit nové věci bez ohledu na to, zda studujeme, nebo už sedíme u svého počítače v práci. Přeji hodně úspěchů, ať už se rozhodnete jakkoli ;-)

Kontakt:

MU
PřF
IBA
RECETOX
ESF