obor Matematická biologie

Kamil S. Jaroň

Rok ukončení studia: 2015

Proč jsem šel studovat matematickou biologii: V tomhle ohledu asi nebudu vzorným studentem. Na truc matikářce jsem chtěl jít studovat genetiku. Když jsem na dni otevřených dveří zjistil, že existuje i něco mezi tím, rozhodl jsem se trucovat jen tak na půl.

Téma závěrečné práce: Prvně jsem pracoval s Natálií Martínkovou na genomu plísně, která způsobuje velkou úmrtnost netopýrů v Americe. Na diplomku jsem se rozhodl změnit téma, abych prozkoumal více témat, dokud ještě studuju. Se Stuartem Bairdem jsem pracoval na teorii vzniku nových druhů, což mě definitivně posadilo na vlak směrem k evoluční biologii.

Kde nyní působím: V současnosti dodělávám doktorát ve Švýcarsku na Universitě v Lausanne. Pracuju na evoluci reprodukčních strategií v kalifornských strašilkách.

Odborné zájmy a témata výzkumu: Osobně se považuju za evolučního biologa. Poměrně dobré statistické vzdělání a všechny programovací jazyky světa jsou pro mě jen nástrojem jak zkoumat evoluci. Fascinuje mě, kolik geneticky izolovaných druhů existuje a odkud se bere genetická variabilita, která občas je v rámci jednoho druhu větší než v celém rodu na jiném místě stromu života.

Co bych vzkázal zájemcům o studium: Dneska neexistuje biologie jako samostatná disciplína, éra biologů, kteří běhají po džungli a kreslí obrázky brouků je definitivně u konce. Jakékoliv studium biologie vyžaduje kvantifikaci. Na druhou stranu absolventi matematiky nebo fyziky mají problém porozumět komplexitě světa biologie, kde na každé pravidlo existuje výjimka. Matematická biologie je dobrým kompromisem a nabízí syntézu obou disciplín. Pro mě to byla rozhodně skvělá volba, ze svých studií těžím dodnes.

Kontakt:

Recetox
IBA
ESF